Być może jesteś na etapie, w którym wiesz już, co robisz. Piszesz pełne zwrotów akcji rozdziały swojej książki albo opracowujesz perfekcyjny plan, których zachwyci twojego przyszłego czytelnika. W tym tekście nie znajdziesz prostych definicji. Pokażę, jak z tekstu dzięki pracy autora, redakcji i wydawnictwa powstaje coś, o czym można powiedzieć szczerze: to jest powieść.

Proza powieściowa – jakie problemy może napotkać autor?

Przy pisaniu oraz redakcji warto zaopatrzyć się w prawdziwą biblię edytora tekstów. Książka Adama Wolańskiego pt. Edycja Tekstów: Praktyczny Poradnik od PWN zawiera mnóstwo wiedzy, której przyswojenie wymaga ogrom czasu, jest jednak używana w pracy przez copywriterów, niektórych autorów, redaktorów czy także przez samodzielnych wydawców. Przeczytanie jej nie wystarczy aby uchronić Cię od wielu błędów, jednak zawsze można sięgać po nią, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości. To naprawdę wartościowy poradnik dla profesjonalistów rozwiązujący problemy jakie możesz napotkać na swojej drodze. Dobrze zedytowana treść jeszcze przez redakcją przyśpiesza pracę, jeśli samodzielnie wydajesz ją jako selfpublisher. Gdy zamierzasz swoje dzieło wysłać do oceny wydawnictwa, twoja szansa na wydanie dzięki temu na pewno wzrośnie. Pisarz świadomy zasad redakcji oraz umiejętności językowych wcześniej czy później osiągnie swój wymarzony cel.

Bez redakcji ani rusz

Nawet jeśli napiszesz tekst, który wstępnie zredagujesz samodzielnie, warto skorzystać z pomocy redakcji. Ma ona na celu wyłapanie błędów logicznych, stylistycznych, składniowych a także interpunkcyjnych. Wsparcie redaktora nie jeden raz pomogło powieści stać się „powieścią”. Oko wytrawnego specjalisty, krytyczne uwagi pozwalają autorowi nanieść ostateczne poprawki. Za prace redakcyjne w przypadku publikacji książki w wydawnictwie odpowiadają jej specjaliści. Gdy jednak jesteś self-publisherem nie możesz o niej zapominać! Redakcja potrafi sporo kosztować, w przypadku e-booka jest ona zwykle najdroższą częścią publikacji książki cyfrowej. Nie będę oszukiwać, że twórca zawsze patrzy na swoją książkę jak na dziecko. Chce dla niej najlepiej, dlatego wybacza jej wszelkie niedoskonałości. Skorzystanie z pomocy redaktora oraz następującej po nim korekty to warunek obowiązkowy aby jak self-publisher nie zawieść swoich czytelników.

Przeczytaj także:  Fabuła książki: tworzenie struktury

Z pomocą wydawcy treść zamienia się w dzieło

Wydawca to osoba, której autor może zostawić wszelkie prace zmieniające napisany przez niego tekst w poczytną powieść. Nie warto ufać w tym niektórym oficynom wydawniczym, które oferują początkującym autorom publikację ich książki, oczekując w zamian za to określoną sumę pieniędzy. Wielu początkujących autorów, w tym ja, niesłusznie wierzyło, że w ten sposób można realizować marzenia. Oficyna wydawnicza, która otrzymuje od wydawcy pieniądze za publikacje jego powieści zarabia w momencie podpisania umowy z autorem. Bardzo często zrzuca ona obowiązek reklamy i marketingu na zagubionego autora. Uwierz, sam to przerabiałem. Książka, która jest dostępna w Empiku ale nie ma marketingu najpewniej zachęci kilka osób i to wszystko… Z pomocą wydawcy treść zmienia się w dzieło, ponieważ jego zadaniem powinno być:

  • Redakcja oraz przynajmniej jedna korekta tekstu
  • Stworzenie atrakcyjnej okładki i materiałów promocyjnych
  • Skład książki oraz konwersja do formatów e-booka (ePub, MOBI, PDF)
  • Marketing
  • Dystrybucja

Pominięcie jednego z tych kroków oznacza znaczne zmniejszenie szansy na sukces. Nie ważne jak dobry jest twój tekst, skoro to wydawca odpowiada za to jaką stanie się on książką. W przypadku self-publishingu jest trudniej, ponieważ za wszystkie wymienione powyżej kroki odpowiada samodzielnie autor. Umiejętne wykorzystywanie własnych możliwości oraz usług dostępnych na rynku pozwala na stworzenie wysokiej jakości powieści samodzielnie. W dziale wydawanie znajdziesz więcej artykułów, które pomogą Ci osiągnąć sukces.