Ten artykuł jest skierowany zarówno do osób, które chcą napisać swój pierwszy wiersz, jak i do tych, którzy dzięki liryce chcą poprawić swój powieściopisarski warsztat. Dzisiaj skupimy się na tym, od czego wyjść, jak zacząć. Pisanie poezji to jeden ze sposobów na przekazywanie uczuć. Wielu autorów epiki ma w swoim dorobku także wiersze. Jeśli chcesz przełamać swoją pisarską barierę, zacząć pisanie od podstaw, przeczytaj koniecznie ten artykuł.

Czy warto zaczynać przygodę z pisaniem od wierszy?

Nie da się tak po prostu odpowiedzieć na to pytanie. Pisanie to nałóg, potrzeba, czasami pasja, która powoli przeobraża się w coś więcej. Jeśli czujesz, że poezja wręcz Cię wzywa, zamierzam pomóc Ci rozwinąć swoje skrzydła. Na mojej stronie znajdziesz mnóstwo porad dotyczących pisania różnych utworów, w tym także poezji. Jeśli natomiast celujesz w dłuższe formy, chcesz zostać powieściopisarzem i brakuje Ci solidnego warsztatu, poezja to dobry wybór na początek. Zyskasz lepsze zrozumienie tego, co chcesz robić, poznasz samego siebie. Jeśli poczułeś po moim wstępie, że wiersze pisze się łatwiej niż powieści, dlatego są dobre na start, niestety muszę Cię zmartwić. To nie tak. W jednym i drugim można osiągnąć mistrzostwo, jednak napisanie wiersza trwa znacznie krócej niż napisanie powieści. Tworząc wiersz szybciej uczymy się na błędach, dlatego polecam pisać je, jeśli dopiero zaczynasz z pisaniem. Kto wie, może dzięki temu odżyje jeszcze poezja? Ja jestem zdecydowanie za 🙂

Poezja – od czego zacząć?

Na samym początku weź czystą kartkę, długopis i… napisz to, co leży Ci na sercu. Wiersze nie muszą być długie, sztuka to napisać tekst, który pobudza innych do myślenia. Jeśli mimo wszystko czujesz blokadę, żeby coś napisać albo zwyczajnie obawiasz się, że te uczucia nie nadają się na poezję, pokażę Ci, że można zacząć od pierwszej myśli. Pierwsze co przychodzi mi do głowy w tym momencie to emocje związane z jutrzejszym dniem.

Przeczytaj także:  Poezja śpiewana: czym się charakteryzuje?

Piszę na swojej kartce: Obawy przed jutrem zagnieżdżają się w moich myślach. Teraz kolej na ciebie. Napisz w jednym zdaniu, co czujesz. Kolejny krokiem jest na przykład zastosowanie porównania. Oczywiście sposoby na napisanie wiersza można mnożyć, ale dodając porównanie wychodzi mi takie zdanie: Obawy przed jutrem zagnieżdżają się w moich myślach… jak chmury zasłaniają widok na poniedziałkowe słońce. Spróbuj do swojego zdania dopisać porównanie. Niech będzie dokładnie takie, jak czujesz. Skoro mamy już jedno zdanie, chciałbym złożyć Ci serdeczne gratulacje 🙂 Razem napisaliśmy pierwszy wiersz 🙂 Wystarczy zastosować odpowiedni podział i z mojego zdania tworzy się taki oto utwór:

Obawy

przed jutrem zagnieżdżają się

w moich

myślach jak chmury

zasłaniają widok

na poniedziałkowe

słońce

Spróbuj podzielić swoje w dowolnej liczbie znaków tak, żeby dla Ciebie brzmiało dobrze. Nie przejmuj się brakiem rymów, ani tym, że jest krótki. To przecież pierwszy wiersz, twój krok na drodze do rozwoju. Wiersz tego typu brzmi niczym opis narracji w powieści pisanej z perspektywy pierwszej osoby i z tego powodu uczy pisać. Teraz kolej na Ciebie, jeśli chcesz, pochwal się w komentarzu swoim wierszem 🙂 W kolejnych lekcjach dowiesz się więcej o tym, jak napisać wiersz bardziej świadomy.