Dzisiaj spróbujemy razem napisać wiersz biały. To zdecydowanie ulubiona przeze mnie forma poezji, w której bardzo dobrze tworzy się współczesne utwory wierszowane. Wiele osób używa pojęcia wiersz wolny wymiennie z wierszem białym, ale tak naprawdę oba te pojęcia się różnią. Na samym początku spróbujemy odrobinę zdefiniować pojęcie wiersza białego tak, aby napisać go bezbłędnie.
Wiersz biały a wiersz rymowany
Myślę, że nagłówek już zdradził Ci czym różni się ten typ utworu. Wiersz biały to utwór poetycki, który charakteryzuje się brakiem rymu na końcu wersu. Wiersz wolny natomiast składa się z nieustalonej konkretnymi regułami liczby sylab w wersie. W obu podgatunkach wiersza autor ma niemal nieograniczone możliwości wykorzystania swojego warsztatu twórczego. Jednak w przypadku wiersza wolnego różnica polega na tym, że mogą pojawić się w nim rymy. Bardzo często pisarze w wierszu wolnym oraz białym nie używają znaków interpunkcyjnych podkreślając tym samym czystość formy poetyckiej.
Jak napisać wiersz biały bez rymowania?
Kiedy nie bazujemy na rymach, myśli naszego odbiorcy skupiają się przede wszystkim na oszczędnym doborze słów. Minimalizm tej formy zachęca do eksperymentowania z przekazywaniem sensu oraz metafor. To, że w tym wierszu nie ma żadnych zasad, nie oznacza, że to nie jest pewnym ograniczeniem. Potrzeba wiele doświadczenia, albo natchnienia 🙂 żeby w niewielkiej liczbie słów przedstawić bardziej skomplikowaną, metaforyczną historię. Wiersz jest formą sztuki, potrafi wpływać na emocje oraz przemyślenia innych ludzi.
Aby napisać wiersz biały przede wszystkim musisz stworzyć swój własny system. Wielu poetów będzie pokazywać Ci własne metody, ale szczególnie w tym gatunku liczą się Twoje własne umiejętności. To, co będzie mocną stroną innego twórcy, dla Ciebie na tym etapie może nie przynosić oczekiwanego rezultatu. Każdy z nas jest przecież inny. Zamiast tego eksperymentuj, znajdź mocne strony. Jeśli nauczyłeś się już jak napisać haiku, dzięki mojej autorskiej metodzie stworzyłeś wiersz bez rymów. W przypadku omawianej techniki nie mogę podać Ci konkretnych wytycznych, ale spróbuję Cię zainspirować.
Wiersz biały: wolność zaczyna się już na białej kartce
Jeśli nie wiesz o czym napisać swój tekst, spróbuj zainspirować się otoczeniem. Może być to dosłownie wszystko, co widzisz, o czym myślisz, co czujesz we własnym sercu. Prawdziwa literatura, poezja oraz sztuka powstaje wtedy, kiedy porusza tematów, które dotykają każdego z nas. Wiersz biały tak naprawdę ograniczony jest przez Twoją wyobraźnię. Istotę tych słów widzisz, już kiedy chwytasz do ręki pustą kartkę. To od Ciebie zależy kolejny krok. Nie jesteś na lekcji języka polskiego. To twój tekst będą interpretować inni. Staraj się aby był on zrozumiały, aby jego znaczenie nie było za bardzo nasycone treścią. Pokażę to na przykładzie mojego wiersza z niewydanego jeszcze pomiku pod tytułem Liryki:
cztery
cisza mówi mniej niż szum
liści
lecz to zawsze jest głos
zakuty w kajdany
W zaledwie czterech linijkach opisałem własną definicję ciszy. Poprzez obraz rzeczywistości tak naprawdę odbiorca wiersza dowiaduje się wiele o emocjach autora, co chociażby w tym przypadku pozwala mu zobaczyć więcej, uchwycić tą jedną króciutką chwilę. Jak widzisz wiersz nie jest za bardzo nacysony treścią, lepiej powiedzieć że jest strasznie króciutki. To w tej sytuacji nie ma aż takiego znaczenia. Wiersz powinien miec taką długość, jaką autor potrzebuje, aby w całości przekazać sens swojej twórczości. Według mnie im mniej potrzeba do tego liter oraz sylab tym lepiej. Początkujących zachęcam do przeczytania tekstu, w którym omawiam pisanie wierszy podstawy, od których najlepiej zacząć.
Jeśli szukasz więcej artykułów na temat pisania poezji, serdecznie zapraszam 🙂
Pod niebem
w zamknięciu
stąpasz po ziemi
zmęczony
Bardzo krótka forma, taka jak lubię! W tym przypadku aż korci mnie aby wydarzyło się ciut więcej. Jakiś jeden lub dwa wersy domknięcia. Dziękuję za podzielenie się swoim utworem 🙂
Jak dobrze, że Pan stworzył ten poradnik. Chcialam coś opisać ale nie chciałam za dużo słów używać i dzięki Panu udało mi się to osiągnąć. I z miłą chęcią chciałabym poznać Pana zdanie, a bardziej opinie z tego co napisałam. Czy udało mi się napisać poprawnie biały wiersz?
Jesteś tu
czuwasz
Jesteś tu
przyglądasz się
Jesteś tu
masz nadzieję
Jesteś tu
zawsze byłaś
Jesteś tu
zawsze jesteś
Jesteś tu
zawsze będziesz
Jesteś tu
w moim sercu
Dziękuję za Pani opinię i przemiłe słowa! Z wielką chęcią zapoznałem się z Pani utworem. Uważam, że z pewnością można zaliczyć go jako jeden z utworów w szerokim pojęciu wiersza wolnego. Muszę jednak podkreślić, że niektórzy poeci nie stosują w wierszach wolnych dużych liter, jednak w tym wypadku nie przejmowałbym się aż tak. To w końcu forma „wolna’, liczy się znaczenie. Wielokrotne powtórzenie „Jesteś” z dużej litery podkreśla istotę znaczenia obecności i zmiana wielkości byłaby utratą ważnego sensu interpretacji. Wiersz bardzo mi się podoba, zachęcam też Panią do podjęcia się próby napisania innej jego wersji bez powtórzenia. Kto wie, być może krótki utwór z większą liczbą różniących się słów wniesie więcej przesłania na którym może Pani zależeć. Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu świetnych wierszy!