Kiedy rozmawiam z osobami zainteresowanymi pisaniem, to pytanie pada zdecydowanie najczęściej. Absolutnie każdy, niezależnie od tego, czy zamierza zostać autorem, czy nie, jest ciekawy jak napisać książkę. Dla wielu osób wydaje się to tak samo trudne jak zdobycie Mont Everest, albo samodzielnej budowy domu od fundamentów po dach. Rzeczywiście, pisanie książki sporo różni się od tworzenia opowiadań. Przede wszystkim wymaga sporo konsekwencji oraz samodzielności. W tym artykule chciałbym jednak rozwiać popularny mit, że jest to zadanie trudne, albo takie, do którego trzeba przygotowywać się latami. W jego treści umieszczę sporo odnośników do innych stron na tym blogu, dzięki czemu odpowiedź na to pytanie będzie kompleksowa. Jeśli nie wiesz jak napisać książkę, zapraszam do lektury.
Pisanie książki: jak zacząć?
Jeśli chcesz pisać własną książkę musisz zadbać o własną przestrzeń. Stworzenie warunków, w których możesz całkowicie oddać się pisaniu to podstawa. Posiadanie własnego notatnika pozwoli Ci natomiast na zbieranie pomysłów w jednym miejscu. Dzięki temu żadna koncepcja nie zostanie przez Ciebie pominięta. Powieść różni się od opowiadania przede wszystkim swoją długością. Przyjmuje się, że książka ma długość mniej więcej 400 000 – 600 000 znaków ze spacjami. Opowiadania są zwykle krótsze, mają przeciętnie 5-15% liczby znaków wyliczonych dla powieści. Są to jednak jedynie statystyki. Wielu specjalistów ma w tej dziedzinie swoje własne zdanie np. ciekawe informacje na ten temat można znaleźć na tym blogu.
Stworzenie świata oraz głównego bohatera
Chociaż wielu specjalistów w dziedzinie pisania zaczyna tworzenie swoich historii od wykreowania świata, uważam, że lepiej jest zacząć pracę od bohatera. Główny protagonista, to jakie posiada cechy, oraz jego przyszła przemiana to elementy, które warto uwypuklić stwarzając do tego odpowiednią rzeczywistość. Należy przy tym pamiętać, że nawet fikcja musi mieć coś wspólnego z rzeczywistością. W innym wypadku kompletnie fikcyjny świat byłby nie zrozumiały dla czytelników. Potrzebne są przecież punkty odniesienia. W Star Treku były nim np. Akademia Gwiezdnej Floty, humanoidalny wygląd ras obcych, a nawet wydarzenia z życia codziennego bliskie naszym zwyczajom jak świętowanie przy alkoholu. Oczywiście elementy te różniły się znacznie, miały jednak podstawy, które ułatwiały odbiór świata przedstawionego przez autora. W artykule o metodach tworzenia postaci podałem kilka sposób jak tworzyć ciekawych bohaterów. Jeśli chcesz dowiedzieć się od czego zacząć, zachęcam Cię do zainteresowania się moją ofertą kursu pisania książek.
Podstawy tworzenia historii
Kiedy już zdefiniujesz głównego bohatera oraz stworzysz świat, musisz wstępnie zaplanować fabułę. Najlepiej jest stworzyć kilka punktów na mapie wydarzeń, tzw. checkpointów, które muszą się wydarzyć aby bohater dotarł w określone miejsce, albo wydarzyło się to, co planujesz. Utrzymanie odpowiedniej dynamiki rozwoju fabuły to proces, mające wielki wpływ na odbiór twojej książki. Jeśli potrzebujesz więcej porad odnośnie pisania: W sekcji pisanie powieści ciągle dodawane są nowe artykuły, które mogą pomóc ci w rozwijaniu swoich umiejętności. Nie zapomnij zaglądać tam co jakiś czas po nowe porady ode mnie.
Nie wiesz jak zacząć pisać książkę? Kiedy zaczynam powieść, albo rozdział staram się wyobrazić jakąś abstrakcyjną sytuację, rzecz, myśl i od niej wychodzić dalej. Zwykle daje to bardzo inspirujący początek. Nie bój się próbować, w końcu ćwiczenie czyni mistrza 🙂
Często, gdy zaczynam pisać kolejny rozdział mojej książki, stosuję zabieg ze zmianą perspektywy. Polega ona na wybraniu jakiegoś przedmiotu w tle i odniesienie się przez niego do głównego bohatera. Niekonwencjonalny początek pomaga mi w napisaniu ciekawszej treści w dalszej części rozdziału. Bardzo ciekawa jest też metoda skupiania się na szczegółach, czasem bardzo ważnych, ale jednak wtedy, gdy czytelnik nie jest ich jeszcze świadomy. Dzięki takim elementom nawet bardzo jednostajny rozdział potrafi nabrać tajemniczości albo dynamiki. Należy przy tym pamiętać, aby te zabiegi nie wpłynęły na ostateczny plan fabuły. Trzeba je stosować ostrożnie i ze świadomością konsekwencji dla przyszłości oraz spójności z przeszłością.
Nie bój się edytować
Edycja to rzecz święta. Katolicy mają Biblię, Żydzi torę, a pisarze słownik języka polskiego. To oczywiście żart, ale nie należy zapominać o autorskiej edycji. Słuchałem wielu inspirujących wywiadów z pisarzami, dość często padały w nim słowa odnośnie czasu jaki poświęcają oni na edycję. Jeśli chodzi o mnie, na każdą godzinę pisania przypadają przynajmniej dwie godziny edycji. Jeśli chcesz napisać książkę, musisz zaprzyjaźnić się z korektą fabuły oraz języka. Pomóc mogą Ci w tym takie narzędzia jak: słownik PWN, jasnopis (analizuje poziom trudności napisanego tekstu), czy Microsoft Word, który posiada własnego redaktora. Jest on nieoceniony przy eliminowaniu błędów gramatycznych, literówek, czy prostych błędów językowych.
Nie każdy tekst to książka
Jeśli twoim celem jest napisać książkę, musisz wiedzieć, że może się ona nią stać jedynie podczas procesu wydawniczego. W artykule co sprawia, że tekst staje się powieścią starałem się przybliżyć jakie procesy muszą zajść aby z tekstu napisanego przez autora powstała książka. Dopiero ten ostateczny efekt powinien trafić do czytelnika. Przyjęło się w mowie potocznej, że autor pisze książki, tak naprawdę tworzy on tylko treść. Dopiero po redakcji, korekcie, stworzeniu okładki oraz składu zamienia się ona w książkę.
Napisanie książki jest początkiem procesu wydawniczego, który szerzej zostanie omówiony w artykule odpowiadającym na pytanie: jak wydać książkę? Już teraz serdecznie zapraszam do przeczytania artykułu.