Chciałbyś napisać swoją pierwszą książkę ale nie wiesz za co się zabrać? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Wielu początkujących pisarzy nie wie od czego zacząć: od wykreowania głównego protagonisty czy też może od zbudowania świata? Dróg jest wiele. W dzisiejszym artykule pokażę jak kompleksowo zbudować głównego bohatera. Tworzenie postaci to proces, który zwykle odbywa się zanim wymyślona zostanie główna fabuła. Taka kolejność pomaga nam ustrzec się podstawowych błędów. Dzieje się tak dlatego, że zwykle najbardziej zależy nam na pokazaniu postaci, a świat to jedynie tło, które ma zamiar ubarwić jej losy. Choć artykuł zawiera porady przede wszystkim dla początkujących, zebrałem w nim wiedzę przydatną każdemu autorowi. Zapraszam do lektury!

Obserwacja: Zwracaj uwagę na szczegóły

Jeśli nie masz żadnych pomysłów jak dobrze stworzyć postać do swojej książki, mam pewien sposób który może Ci pomóc. Wyjście do ludzi i obserwacja otoczenia jest bardzo inspirującym doświadczeniem.

Za każdą osobą na świecie kryje się jakaś nieopowiedziana historia. Jej wygląd, zachowanie, wykonywane czynności mówią nam jaka naprawdę jest. Obserwacja ludzi w mojej opinii jest ważną częścią tworzenia realistycznych bohaterów. Zrozumienie osobowości oraz motywacji ma wpływ na tworzoną fabułę. To jak nasz bohater lub bohaterka będą wyglądać decyduje o tym czy będą oni autentyczni. Dobrze stworzona postać to taka, która nawet w utworze skrajnie fantastycznym pozostaje spójna i logiczna. Dzięki temu, że pasuje do wykreowanego świata a do tego jest ludzka, czytelnik z łatwością może się z nią identyfikować. Trudno bowiem oczekiwać, że główny bohater mieszkający na Marsie mówiłby jedynie w swoim języku a jego zachowanie w żaden sposób nie przypominałoby naszej codziennej rutyny. Co moglibyśmy się od takiej postaci nauczyć?

Za bohaterem zawsze kryje się jakaś historia

Zaczynając tworzyć ramy swojej przyszłej powieści od bohatera mamy ułatwione zadanie. Oczywiście nie jest to jedyna możliwa ścieżka, ale dzięki temu o wiele łatwiej dopasować pozostałe elementy, które połączą się w całość. Gdy dobrze rozpiszemy sobie cechy głównej postaci, zdecydowanie łatwiej wyobrazić sobie jej przyjaciół oraz wrogów. Może to pomóc, jeśli spróbujesz dowiedzieć się o niej możliwie jak najwięcej przed rozpoczęciem pisania. Z każdym napisanym zdaniem tworzymy pewne wyobrażenie o postaci, które powinno być spójne nie tylko ze światem ale także z fabułą którą zamierzamy stworzyć. Jeśli nasz protagonista będzie na przykład leniem, który panicznie boi się wysokości, jego podróż na kraniec świata w poszukiwaniu zaginionej ukochanej nabiera nowego znaczenia. Główny bohater pokonujący własne słabości, mający na swoim koncie zarówno porażki jak i przegrane to postać autentyczna dla czytelnika. Taka jak każdy z nas.

Przeczytaj także:  Fabuła książki: tworzenie struktury

Szkic postaci – dzięki niemu wyeliminujesz błędy

No dobrze, zapytasz pewnie od czego zacząć. Graficy swoje dzieła zwykle zaczynają od szkicu i my pisarze możemy zrobić ponownie. Swoją postać możesz narysować, dzięki temu dowiesz się tego, jak chcesz aby wyglądała i uchronisz się od podstawowych błędów. Ileż to razy zdarzyło mi się pomylić w połowie powieści taką podstawową rzecz jak kolor oczu. Dzięki szkicowi a także notatkom stworzonym niczym profil psychologiczny Sherlocka Holmesa będziesz wiedzieć wszystko, czego potrzebujesz. Oczywiście nie musisz rysować, wystarczy jedynie dobry profil fizyczny oraz psychiczny głównej postaci. Zrób to, aby przekonać się jak wiele możesz zyskać dzięki starannemu planowaniu.

Chcesz lepiej pisać? Czytaj więcej

To naprawdę dobra dewiza. Przez długi czas wzbraniałem się aby czytać książki innych, bo bałem się, że w ten sposób przekonam się jak wiele jeszcze mi brakuje. Takie postępowanie nie jest godne pochwały. Dzięki poznawaniu twórczości innych autorów możesz wielokrotnie doznać inspiracji, a także przekonać się jaka droga czeka na ciebie aby osiągnąć sukces. Warto o tym pamiętać i czytać w miarę systematycznie (nawet codziennie). W miarę czynienia postępów z pisaniem zobaczysz, że zaczniesz czytać w zupełnie inny sposób. Zauważysz te elementy, które sprawiają różnicę. Warto zajrzeć do artykułu w którym powiedziałem nieco więcej na temat jak napisać książkę – spojrzysz na to z szerszej perspektywy.

Analizuj postacie z książek

Nie ma lepszej metody do stworzenia świetnej postaci niż analiza tych uwielbianych przez czytelników. Oczywiście nie chodzi o kopiowanie rozwiązań. Dzięki takiej analizie możemy zrozumieć jakie cechy głównej postaci sprawiają, że jest ona lubiana, bądź nie, przez czytelników. Dodanie do osobowości protagonisty pewnych cech może sprawić, że będzie ona wyjątkowa. Im więcej będziesz czytać tym bardziej ta analiza będzie przebiegać automatycznie. Możesz wypisać na kartce cechy głównej postaci książki, którą aktualnie czytasz i zastanowić się, które z nich sprawiają, że jest ona unikalna.

Spróbuj wprowadzić w życie te rady. Uwierz mi, to nie jest takie trudne!