Kto z nas nie chciał w dzieciństwie napisać powieści, w której zakocha się cały świat? Tak, to było moje marzenie, być może również twoje. Stworzenie własnego świata, w którym można wszystko… Czy aby na pewno? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czym jest powieść? Definiując jeden z najpopularniejszych gatunków literackich początkujący autor może odnaleźć ścieżkę do stworzenia własnego stylu pisania.

Powieść – szerokie pole do popisu dla autora

To, co trzeba powiedzieć o powieści, to przede wszystkim, że jest ona przestrzenią do zbudowania dowolnego świata. Brzmi to pewnie zbyt ogólnie, ale znaczy tylko tyle, że możemy w nim zrobić niemal wszystko. Czego nie możemy? Musimy wiedzieć, że powieść jest gatunkiem narracyjnym. Stworzenie powieści bez dialogów i narracji zabiera przyszłemu czytelnikowi ogromną część świata. Z tego powodu odpowiedni wybór formy narracji, osoby w której będzie pisana a także to, czy narrator jest wszystkowiedzący, czy nie, wpływa na wiedzę o świecie książki. Już na samym początku określ w którym czasie będzie pisana książka. Takie podejście pomaga dostrzec więcej czynników zanim cokolwiek napiszesz. To, czego chcemy się ustrzec, to błędów w samym procesie tworzenia koncepcji. Powieść daje autorowi nieograniczone możliwości, ale jest jak dziewicza wyspa. Stwarza mnóstwo zagrożeń, których świadomość ułatwia pracę nad tekstem.

Z czego powinna składać się powieść?

Przy pisaniu powieści nieodzowną częścią jest świadome korzystanie z rozdziałów. Co to oznacza? Umiejętne zakończenie rozdziału może wprawić w zachwyt czytelników, dać im do myślenia, albo sprawić, że coś stanie się tajemnicze. Warto urozmaicać zakończenia, budować je różnorodnie, tak aby czytelnik nie chciał oderwać swojego wzroku od czytanej książki. Powieść może składać się z prologu i epilogu, co można wykorzystać aby zbudować specyficzny świat, zamknięty pomiędzy początkiem i końcem. Dzięki takiej budowie akcja książki może trwać nawet sekundę, te dwa rozdziały napisane w tym samym stylu definiują znaczenie wszystkich rozdziałów. Powieść z powodzeniem możemy dzielić na tomy, części, czy też księgi – świadomość tego na samym początku pozwala nam zaplanować fabułę na kilka części z wyprzedzeniem, dzięki czemu kolejne części są ze sobą spójne. Na początkowym etapie możesz nie wiedzieć, czego oczekujesz po następnych tomach, ale tak naprawdę wtedy proces ten jest najłatwiejszy do wdrożenia.

Przeczytaj także:  Metody tworzenia postaci od A do Z

Jak długa powinna być książka?

Wbrew pozorom nie jest to pytanie, które wstyd zadawać. Czasami wydaje się, że pytanie o to, jak długa powinna być powieść ma na celu szukanie drogi na skróty. W artykule pt. jak napisać książkę mówiłem o tym, że nie możemy bać się edycji tekstu. Odpowiednie zaplanowanie długości treści jest w stanie zagwarantować, że nie napiszesz utworu o grubości cienkiego zeszytu w linie. Z drugiej strony opasłe tomy nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Chociaż nie ma idealnej długości książki ani powieści, to mówi się, że aby tak ją nazywać, utwór powinien mieć przynajmniej 360 000 znaków ze spacjami. Wcześniejsze wstępne zaplanowanie długości rozdziałów pomoże Ci osiągnąć punkt kulminacyjny dokładnie tam, gdzie tego chcesz. Do tego dobry rozkład treści zagwarantuje, że twoja historia nie będzie nudna. Warto zwrócić na to uwagę.

Długość książki vs. długość e-booka

W przypadku książki cyfrowej istnieje jedna zasadnicza różnica w wyznaczaniu długości utworu: Książki cyfrowe nie stoją na półce, nie muszą być zatem opasłe i długość 300 000 znaków może pozwolić, że twoja przyszła powieść odniesie sukces. Najważniejsza zasada to: nie bać się pisać. Wydaje mi się, że jeżeli autorzy piszą swoje powieści jedynie dla znaków, to bliżej im do copywriterów niż prawdziwych pisarzy. Czytelnicy w wypadku książek tradycyjnych często preferują dłuższe utwory, ponieważ za podobną cenę będą mieli więcej treści. E-booki znacznie częściej oferowane są w abonamencie, gdzie klienci czytają to, na co mają ochotę. Pamiętaj jednak, że dobra powieść obroni się sama, niezależnie od liczby znaków.