Jak często obiecujesz sobie, że usiądziesz do pisania dzisiaj albo jutro, lecz mija kolejny tydzień, a nadal nie powstało pierwsze zdanie? Uwierz mi, póki co na słowo: Nie musi tak być. W tym tekście zaprezentuje Ci kilka sposobów, które sprawią, że znalezienie czasu na pisanie powieści czy poezji będzie wyjątkowo proste. Jesteś w stanie spełnić swoje marzenie o byciu autorem, to jedynie kwestia podejścia do życia codziennego.

Kilka pomysłów, które sprawią, że znajdziesz więcej czasu na pisanie:

Naucz się pisać w każdej wolnej chwili

Wbrew pozorom każdy z nas w ciągu dnia ma takie momenty, kiedy nie robi niczego konkretnego. Kiedy jedziemy tramwajem, autobusem, mamy 30 minut przerwy w pracy, a może siedzimy w kolejce do dentysty – każda chwila, choćby 10-minutowa jest dobra. W takim czasie można napisać wiersz, zaplanować fabułę powieści albo jeśli dopiero zaczynasz, po prostu pomyśleć o tym, co planujesz napisać. Nie potrzebujesz długiego czasu przerwy i ciszy, aby coś stworzyć. Jeśli nauczysz się korzystać z tego, co przynosi ci życie, napisanie pierwszej książki powinno pójść całkiem sprawnie.

Plan dnia – pomoże znaleźć czas na twoje pasje

Jeśli na co dzień studiujesz, pracujesz na pełny etat, a może jesteś osobą towarzyską lub zabieganą, pisanie także może być dla ciebie! Do lamusa idzie powszechne przekonanie, że pisarz to osoba samotnika, która zamyka się na całe miesiące nim świat ujrzy jego dzieło. Można w ten sposób tworzyć. Nie twierdzę, że to błędne podejście. Mimo wszystko dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zbyt długiemu kontemplowaniu w samotności. Są jednak sposoby, które nawet w wiecznym pośpiechu pomogą Ci znaleźć chwilę skupienia. Dzięki planowaniu wolnego czasu często okazuje się, że pisanie jest możliwe! A do tego możemy znaleźć go na inne hobby czy spotkania z przyjaciółmi. Rozpisz na kartce wszystko, co pragniesz robić w wolnym czasie. Podsumowuj sobie, ile czasu udało się przeznaczyć na określone cele. Daje to dodatkową motywację i pokazuje, ile już udało się zrobić. Dzięki temu satysfakcja z bycia konsekwentnym będzie wzmacniać chęć poświęcenia jeszcze więcej czasu na to, co chcesz osiągnąć. Nie osiadaj na laurach!

Przeczytaj także:  Co daje czytanie książek jak pisarz?

Skupiaj się na tym, czego naprawdę chcesz

Wiele osób, nie zdaje sobie sprawy, ile czasu marnuje na poboczne czynności. Przeglądanie mediów społecznościowych, czy filmików na YouTube może być rozluźniające, ale bardzo często trwa zbyt długo. Warto zainstalować sobie aplikację, która śledzi nasze poczynania w Internecie. Dzięki temu dowiemy się, czy aby nie poświęcamy na nie zbyt dużo czasu. Nie zachęcam Cię do całkowitego odłożenia telefonu na bok. Po prostu rób to na co tak naprawdę masz ochotę.

Nie oczekuj natychmiastowych efektów

Niezależnie od tego, jaki sposób na znalezienie wolnego czasu wybierzesz, nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Nie jesteśmy przecież w stanie od razu pisać jak zawodowy autor. Napisanie powieści czy tomiku wierszy może i nawet powinno zająć dużo czasu. Dzięki temu zyskujemy szerszą perspektywę na nasze dzieło. Dojrzewamy wraz z nim, jesteśmy bardziej krytyczni do tego, co już stworzyliśmy. Zarówno zbyt szybkie napisanie książki przez początkującego, jak i zbyt długie nie jest przeze mnie polecane. Póki co, najważniejsze to nie spodziewać się po sobie zbyt dużej liczby nowych stron. Nie każdy jest nowym Mrozem 🙂

Pozwól sobie cieszyć się pisaniem

To jest chyba najważniejsza rada. Radość z rozwoju pasji, chęć dalszego tworzenia swojego wymyślonego świata, opisywanie własnych uczuć… powody można mnożyć. Jeśli pisanie będzie kojarzyć się z nieopisanym szczęściem, a w pracy będziemy myśleć tylko o nim… Ten związek może naprawdę wypalić! Wtedy nie będziesz martwić się o czas. On na pewno, wcześniej czy później się znajdzie. Najważniejsze to przekonać się, że to jest właśnie to, co chcesz robić w swoim życiu.