Przyjęło się, że czytanie ogólnie pojętej beletrystyki wzbogaca zasób słownictwa i dobrze wpływa na mózg czytelnika. Jednak nie każde „czytanie” odbywa się w ten sam sposób. Umiejętność kreatywnego czytania, znacznie różni się od zwykłego rozumienia treści. Jego celem nie jest jedynie pobudzać wyobraźnię oraz relaksować po dniu ciężkiej pracy lub studiów. W tym poradniku postaram się pokazać jak czytać książki jak pisarz. Odpowiednia metoda analizy literatury może wspomóc autorów w budowie fikcyjnego oraz realistycznego świata powieści.

Dlaczego warto czytać książki?

Brytyjski pisarz Louis de Bernières powiedział kiedyś, że to bez sensu chcieć zostać pisarzem, jeśli nie jest się czytelnikiem. To prawda. Do tej pory nie znam słów, które zobrazowałyby lepiej literacką rzeczywistość. Tymczasem wielu autorów, zwłaszcza początkujących, gdy zaczyna pisać odkłada na bok inne lektury. Niektórzy boją się, że czytając powieści innych twórców zwyczajnie skopiują przyjęte przez nich rozwiązania. Ta obawa pojawia się zwykle dlatego, że nie znają oni jeszcze sposobu na czytanie, które rozwija ich własne umiejętności. Pisarz, ogólnie każdy artysta jest zwykłym człowiekiem, który na samym początku ma nikłe doświadczenie w swojej dyscyplinie. Umiejętności zarówno w pracy jak i w twórczości nabywamy dzięki wielu lat doświadczenia oraz poznanym wzorcom. Nie bez powodu mówi się, że aby móc obalać schematy najpierw trzeba je dogłębnie poznać. Czytanie książek pogłębia naszą wiedzę na temat pisania, rozwija zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia. Warto jednak czytać je wynosząc z nich jak najwięcej: analizując, krytykując, oceniając oraz odnajdując w nich to, co artystyczne i doskonałe.

Czytanie rozwija i poszerza zasób słownictwa

Czy wiesz, że już 15 minut czytania książek dziennie wpływa na znaczne powiększenie naszego zasobu słownictwa? To ważne dla każdego pisarza, aby znać ponadprzeciętną liczbę słów. Sięgać po książki rzeczywiście jest bardzo warto. Jednak to jedynie ułamek tego, co daje nam czytanie. Odpowiedni sposób czytania pozwala na rozwój umiejętności analitycznych, tak bardzo kluczowych przy tworzeniu fabuły książki. Jeśli jesteś np. pisarzem fantastyki, powinieneś na bieżąco śledzić aktualne trendy, wiedzieć jaka jest twoja konkurencja. Czytanie popularnych pozycji to jeden ze świetnych sposobów na zrozumienie czego tak naprawdę oczekuje twój czytelnik. Żeby wejść na najwyższy poziom potrzebujesz obcować z kulturą na codzień. Udawaj się do teatru, na wystawy sztuki w lokalnym muzeum, czytaj powieści z innych gatunków, oglądaj filmy i seriale. Wybieraj się na spotkania autorskie i zadawaj innym trudne pytania. Wyjdź ze swoją pasją do świata i przestań pisać tylko do szulfady. Daj się zainspirować innym i rozwijaj swoją inteligencję emocjonalną.

Wpływ czytania na wzrost warsztatu literackiego

Osoby czytające zdecydowanie lepiej budują zdania, potrafią w malowniczy sposób opisać świat dookoła siebie. Lepiej rozumieją książkowe postacie oraz ich motywacje. Nie ma to jednak całkowitego przełożenia i mól książkowy z kilkoma setkami przeczytanych publikacji na koncie nie dostaje niejako z automatu odznaki autora. Dlaczego zatem czytanie ma wpływ na rozwój autora, ale nie wpływa automatycznie na wzrost warszatu literackiego każdego czytającego powieści? Odpowiedź wydaje się dosyć prosta. Jeżeli będę całymi dniami oglądać rozgrywki w tenisowych turniejach spod szyldów ATP i WTA na pewno bardzo dobrze poznam wszystkich zawodników oraz całkiem nieźle zrozumiem zasady tenisa. Ale na pewno nie nauczę się grać jak zawodowiec. Jeśli zaś jestem czynnie trenującym zawodnikiem, podglądanie mojej konkurencji oraz oglądanie meczów na pewno wpłynie na moje umiejętności. Tak samo dzieje się w przypadku pisania. Aktywny na codzień autor, poszerzający swoje horyzonty ucząc się od innych to osoba, która dąży do sukcesu poprzez trening swoich umiejętności. Kluczem jest czytanie książek tak jak autor, a nie jak czytelnik.

Przeczytaj także:  Pisanie głosem: czy warto korzystać z tej funkcji będąc autorem?

Kiedy autorzy znajdują czas na czytanie?

Mimo wielu spełnionych autorów, tak naprawdę niewielu z nich może poszczycić się tym, że pisze swoje powieści na pełny etat. Z tego powodu skupię się na pokazaniu, że nawet aktywny zawodowo pisarz, może znaleźć czas na czytanie oraz pisanie niemal w każdym dniu. Czytanie wymaga spokoju i podobnie jak pisanie: zadbanej przestrzeni. Nie ignoruj własnych potrzeb. Jeśli lubisz pisać wieczorami, czytanie przed snem jest doskonałym rozwiązaniem. Dobra książka, do której siądziesz wraz z zakreślaczem oraz notesem to nie tylko dalsza praca nad zrozumieniem procesu tworzenia powieści, ale także chwila relaksu, które redukuje stres po całym ciężki dniu. W końcu pisanie i czytanie jest hobby, musi dostarczać pewnej dozy przyjemności. Jeśli chcesz czytać jak pisarz, musisz notować. Z tego powodu nie zalecam czytania książek w wersji elektronicznej. Notować także najlepiej jest na papierze, w końcu to zwykle jedynie mapa myśli nakreślona w brudnopisie. Właściwe pomysły przepiszesz później, na przykład następnego dnia.

Czytaj książki jak pisarz: to nie takie trudne

Mając w rękach powieść musisz pamiętać, że nawet najprostsze spostrzeżenia mogą okazać się bezcenne. Jeśli chcesz czytać książki jak autor zadaj sobie kilka pytań, np.:

  • Jak długa jest książka?
  • W jaki sposób jest podzielona? (np. na części, rozdziały?)
  • Jakim językiem jest napisana, kto jest narratorem, w której osobie odbywa się narracja?
  • Czy w książce przeważają krótkie czy długie zdania?
  • Co przeważa: opisy czy dialogi? W jakim stopniu?
  • Czy wiesz do jakiego czytelnika skierowana jest powieść?
  • Czy rozumiesz przeszłość głownego bohatera?
  • Z jakiego powodu chcesz wiedzieć, co wydarzy się w kolejnych rozdziałach?
  • Co powoduje, że czytasz książkę z zainteresowaniem?

To oczywiście jedynie kilka pytań, które warto sobie zadać. Dzięki wiedzy zdobytej w trakcie czytania o wiele łatwiej jest posiąść umiejętność do napisania świetnej książki. Jeśli nauczysz się tego nowego sposobu czytania będziesz wiedzieć, co musisz ćwiczyć by stać się lepszym. Bycie autorem oznacza potrzebę ciągłego uczenia się i bezustannego poznawania książek innych autorów. Czytanie powinno stać się częścią twojego codziennego życia.