Okładka książki to wizytówka dla każdego dzieła literackiego. Mimo słynnego powiedzenia: nie oceniaj książki po okładce to od niej często zależy, czy potencjalny czytelnik sięgnie po naszą historię. W tym artykule podpowiem, jak zaprojektować odpowiednią okładkę, przybliżę profesjonalne metody i poradzę, do kogo warto się zwrócić z zapytaniem o wsparcie w procesie tworzenia. Wbrew pozorom możliwości jest sporo. Jeżeli nie wiesz jak zrobić okładkę, najlepiej odłóż narzędzia online i od razu zgłoś się do grafika.

Jakie kluczowe elementy powinna zawierać okładka książki?

Okładka książki powinna zawierać przede wszystkim tytuł, nazwisko autora (lub pseudonim), nazwę wydawnictwa (chyba, że jesteś selfpublisherem, wtedy możesz ulokować tam swój brand) oraz ilustrację lub zdjęcie, które będzie zachęcać do sięgnięcia po Twój produkt. Warto pamiętać, że okładka powinna odzwierciedlać klimat i charakter książki. Jeśli piszemy powieść kryminalną, to okładka powinna nawiązywać do tego stylu – np. najlepiej aby była mroczna z dominującym kolorem czarnym, a na niej może znajdować się zarys postaci z pistoletem. Natomiast w przypadku romansu, okładka może pozostać jasna, ale bardziej wrażliwa – np. zakochane pary, kwiaty lub serca. Kluczowe znaczenie ma także czcionka – powinna być czytelna i pasować do charakteru książki. Wszystko zależy od grupy docelowej, targetu Twojego produktu. Przygotowując szablon okładki samodzielnie warto przejrzeć swoją konkurencję, czyli inne książki z tego samego gatunku aby wiedzieć czego oczekiwać. Ten krok polecam każdemu, nawet jeśli zatrudnia do tego zadania profesjonalistę.

Jak zaprojektować okładkę, by przyciągnęła uwagę potencjalnych czytelników?

Odpowiednia okładka jest kluczowa, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych czytelników i zainteresować ich naszą książką. Na pewno powinna być estetyczna i przede wszystkim odważna. Jeżeli wiesz jak napisać książkę, to pewnie jesteś świadom, że to tylko początek sukcesu. Wzorujmy się na konkurencji, ale nie bójmy się, aby wyróżnić się na tle innych literackich pozycji – np. poprzez dobranie w formie graficznej kilku nietypowych elementów. Okładka powinna być zaskakująca, ale jednocześnie spójna z treścią książki. Ważne jest również, aby okładka była niebanalna, a jednocześnie ściśle związana z tematem książki. Projektując książkę musisz wziąć pod uwagę nie tylko przednią stronę okładki, ale również:

  • rozmiar okładki (zależny od rozmiaru całej książki)
  • grzbiet książki i krawędzi okładki (jej design wpływa na odbiór produktu)
  • rodzaj papieru (z jakiego będzie ona wykonana)
  • tył okładki (na którym zwykle znajduje się krótki opis dzieła)
  • przestrzeń na kod ISBN oraz patronów powieści.

Komu zlecić projektowanie okładki do książki?

Projekt okładki książki to zadanie, z którym najlepiej może sobie poradzić projektant graficzny. Przy tworzeniu okładki warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie na temat projektowania książek. Warto wybierać osoby, które oprócz tworzenia pięknych okładek, potrafią wziąć pod uwagę nasze wymagania i wyobrażenia na temat stworzenia okładki. Nie kieruj się ceną, a umiejętnościami. Zapytaj projektanta o jego portfolio. Jakość okładki to bardzo ważne kryterium, które przyczyni się do sukcesu Twojej ksiązki.

Samodzielne tworzenie okładki vs. współpraca z profesjonalistami

Tworzenie okładki książki samodzielnie nie zawsze wychodzi nam na dobre. Zbyt często popełniamy błędy, które nie tylko wpłyną na estetykę naszej książki, ale przede wszystkim na pierwsze wrażenie czytelnika. Projekt okładki to czasochłonny proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia w dziedzinie grafiki. Jeśli nie posiadamy tych umiejętności, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jeśli jednak chcesz spróbować samodzielnie warto skorzystać z Canvy Pro albo Adobe Photoshop. Pamiętaj, że potrzebujesz wysokiej jakości plik okładki, tak aby był on gotowy do druku. Jako autor książki tworzący od początku do końca swój projekt samodzielnie musisz poznać kompletne wskazówki dotyczycące projektowania okładek. Znajdziesz je na darmowo na stronie Kindle Direct Publishing. Przekonasz się, że samodzielnie przygotowanie okładki to nie taka prosta sprawa.

Przeczytaj także:  Jak znaleźć czas na pisanie?

Jakie możemy mieć pomysły na oryginalną okładkę?

Pomysł na oryginalną okładkę to bardzo ważna kwestia. Jednym z rozwiązań jest uproszczenie przestrzeni, używanie jednej barwy czy znaku graficznego (np. jeśli tworzysz sagę). Często stosowany w wysokich jakości okładkach beletrystycznych jest minimalizm w kolorystyce. Zastosowanie ruchomej kompozycji tła i pierwszego planu, może wprowadzać do kompozycji dynamikę i ruch. Aby okładka była spójna z tematem książki, warto wykorzystać na niej elementy ważne z punktu widzenia fabuły oraz klimatu. Jak widzisz nie w każdym wypadku wzorzyste okładki książek sprawdzają się doskonale. Jesli projektujesz samodzielnie dobrym pomysłem jest także stworzenie kilku wersji okładki i przetestowanie, która z nich będzie najlepiej oddawać charakter książki. Poszukaj recenzentów, którzy podpowiedzą Ci, które okładki im się podobają. Odpowiedzi szukaj u osób bliskich targetowi Twojego produktu.

Tworzenie okładki książki to proces nie tylko długi, ale także odpowiedzialny. Jak widać, profesjonalna okładka to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim dobrego pierwszego wrażenia. Dobrze przygotowana okładka to klucz do sukcesu w świecie literackim.  Dlatego warto pamiętać o elementach, jakie powinna zawierać dobra okładka, a także mieć na uwadze współpracę z doświadczonymi profesjonalistami. Kluczowe jest, aby okładka tworzona była zgodnie z treścią i klimatem książki, a jednocześnie była dla estetyczna i atrakcyjna oka.

Tworzenie okładek książek online: skuteczna metoda kiedy działasz samodzielnie

W dobie coraz powszechniejszej cyfryzacji, zwykłe książki papierowe często są uzupełniane o ich wersję elektroniczną. Właśnie w takich przypadkach, kiedy książka jest prezentowana w wersji cyfrowej (jako ebook), bardzo ważnym elementem jest wygląd jedynie pierwszej strony okładki, która musi przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika. 

Z tego powodu coraz więcej osób korzysta z programów do tworzenia okładek książek online. Takie narzędzia umożliwiają szybkie i łatwe projektowanie odpowiedniej grafiki, bez konieczności angażowania specjalisty w dziedzinie grafiki komputerowej. Dzięki programom do tworzenia okładek książek online, każdy, kto chce wydać publikację w wersji cyfrowej, może zaprojektować odpowiednią okładkę zgodnie z własnymi upodobaniami. Wystarczy wybrać odpowiedni szablon i wprowadzić niezbędne informacje. Programy te oferują także szereg narzędzi, które pozwalają na dopracowanie projektu i jego uatrakcyjnienie. Jeśli Twoja książka wyjdzie jako ebook albo historia na Wattpada jest to dobre rozwiązanie, które zaoszczędzi Ci dodatkowych kosztów.

Pamiętaj jednak aby nie wpaść w samouwielbienie. Okładka to tak naprawdę wizytówka książki. Dlatego też warto poświęcić jej odpowiednio dużo czasu i uwagi, aby była nie tylko estetyczna, ale też i przyciągająca uwagę potencjalnych czytelników. Programy do tworzenia okładek książek online takie jak Canva Pro z pewnością ułatwią realizację tego zadania każdemu, kto nie ma specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia w dziedzinie grafiki komputerowej. Jednak bez krytycznego podejścia, jakie ma profesjonalny projektant okładki, zły projekt może wpłynąć negatywnie na decyzję o jej przeczytaniu. Twoja konkurencja to duże wydawnictwa: one nie śpią tylko inwestują w ten proces sporo pieniędzy.